Światowy Dzień Walki z Rakiem
19 lat temu na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w Paryżu
ustanowiono Światowy Dzień Walki z Rakiem – 4 lutego.
Podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem zorganizowanego pod egidą prezydenta Francji oraz dyrektora generalnego UNESCO przyjęto Kartę Paryską. Zgodnie z tym dokumentem rządy krajów świata, które go podpisały są zobowiązane do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
Od 2008 roku z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem w wielu placówkach onkologicznych organizowane są dni otwarte. Pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań (np. mammografia, USG piersi, cytologia, dermatoskopia, badanie fiberoskopowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi), konsultacji onkologicznych, psychologicznych. Organizowane są szkolenia samobadania piersi i jąder. Można wysłuchać wykładów dietetyka, rehabilitanta, a także wykonać pomiar masy i składu ciała
Celem akcji jest edukacja zdrowotna społeczeństwa, mająca przekonać o korzyściach z profilaktyki przeciwnowotworowej.
Przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest apel Polskiej Unii Onkologii i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, ponad podziałami i ponad resortowe intensywne działania na rzecz zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory w naszym kraju równego dostępu do europejskich standardów kompleksowej, koordynowanej i najwyższej jakości opieki onkologicznej stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.